تبلیغات
زندیگنامه مشاهیر - بیوگرافی و زندگینامه آیت الله ملاعبدالله فاضل تونی

بیوگرافی و زندگینامه آیت الله ملاعبدالله فاضل تونی

سه شنبه 21 شهریور 1391 02:48 ب.ظنویسنده : admin

 

ملا عبدالله تونی معروف به فاضل تونی، از علماء، فقهاء و زاهدان و پارسایان قرن یازدهم هجری قمری در منطقه بشرویه از توابع تون یا فردوس، واقع در خراسان جنوبی دیده به جهان گشود. تاریخ دقیق ولادت فاضل تونى به خوبى مشخص نیست.

مقام علمی :
آیت الله ملاعبدالله فاضل تونی ابتدا همراه برادرش ملا احمد تونی که او نیز از عالمان بزرگ و زاهدان زمان خود بود در مدرسه ملا عبداللَّه تسترى در اصفهان به تحصیل اشتغال ورزید و از محضر بزرگانی همچون آیت الله محمد بن حیدر طباطبایى معروف به میرزا رفیعا کسب فیض نمود.

ملا عبدالله تونی معروف به فاضل تونی

فاضل تونى در طول اقامت خویش در اصفهان با تدریس در مدرسه ملا عبداللَّه همواره مشتاقان فقه، اصول، کلام و حدیث را از محضر خود سیراب می‏کرد، از جمله شاگردان برجسته‏ او می‏توان به علامه خاتون‏آبادى اشاره کرد.
درباره تالیفات مرحوم فاضل تونی باید متذکر شد که ایشان آثار زیادی داشته‏اند ولی به عللی فقط دو کتاب ایشان یعنی کتاب وافیه و رساله در نماز جمعه، از ایشان به جای مانده است و چاپ شده، و شاید به همین خاطر است که این فقیه بزرگوار و زاهد کمتر مورد توجه و شناخته شده است. که در اینجا به برخی از کتب ایشان اشاره خواهیم داشت: الوافیه‏، شرح الارشاد در فقه، رساله‏اى در اصول فقه،. رساله‏اى در نماز جمعه،. حاشیه بر معالم الاصول، تعلیقاتى بر مدارک الاحکام، حاشیه‏اى بر ارشاد علامه، فهرست بر تهذیب الاحکام شیخ طوسى و کتب دیگر.
فاضل تونی از نگاه دیگران :
شیخ حر عاملی در کتاب امل الامل درباره مرحوم تونی می‏نویسد: "عالم، فاضل، ماهر، فقیه، صالح، زاهد، عابد معاصرٌ له کتاب شرح الارشاد فى الفقه و رسالة فى الاصول و رسالة فى الجمعة و غیرذلک."
میرزا عبداللَّه افندى، درباره ایشان می‏گوید: "این بزرگوار طبق آنچه که ما شنیده‏ایم از پرهیزگارترین مردم زمانش بود و متقى‏ترین آنها؛ بلکه تالى تلو مولى احمد اردبیلى وى ابتدا مدتى در اصفهان در مدرسه‏اى مشهور به مدرسه ملاّ عبداللَّه تسترى بود؛ سپس به مشهدالرضا سفر کرد و مدتى در آنجا سکنى گزید، سپس به عراق رفت تا ائمه مدفون در آنجارا زیارت کند. در بین راه به درخواست عالم جلیل القدر مولا خلیل قزوینى ایامى را در قزوین متوطن گردید."
میرزا محمد تنکابنى آورده است: "آخوند ملاّ عبداللَّه اخبارى مسلک بوده و در اواخر زمان شیخ بهایى و میرداماد مى‏زیسته و از تألیفات او وافیة الاصول است."
محمد حسن خان صنیع الدولة مى‏نویسد: "وى عالمى فاضل و فقیهى صالح و زاهدى عابد بود کتاب‏ وارث علاّمه را شرح نموده و رساله‏اى در اصول و رساله‏اى دیگر در جمعه ساخته و با شیخ حرّ عاملى معاصر بوده است.."
مرحوم مدرس تبریزى نیز می‏گوید: "ملاّ عبداللَّه بن محمد تونى بشروى معروف به فاضل تونى فقیه عالم جلیل فاضل صالح عابد زاهد اتقى و اورع اهل زمان خود و تالى‏تلو مقدس اردبیلى بود."
تیزبینی فاضل :
مرحوم فاضل تونی بعد از مدتی که در اصفهان ساکن بود برآن شد که مدرسه علمیه‏‏ای تاسیس کرده و طلاب و فضلاء را در آنجا گرد آورد، اما متاسفانه مردم اقبالی به کسب علم و فقه و حدیث نکردند، لذا تصمیم گرفت که برنامه‏ای بچیند تا مردم به اهمیت و ارزش علم و دانش آگاه شوند.
روزی شاه عباس که از سلاطین صفویه بود و به ترویج دین حضرت ختمی مرتبت(ص) اهتمام می‏ورزید به دیدن فاضل تونی در اصفهان آمد و مشاهده کرد که مدرسه‏ مرحوم تونی خالى از جماعت طلاّب است. سلطان مدرسه را نظاره کرد و از ملاّ عبداللَّه سؤال کرد که چرا مدرسه شما خالیست!؟ ملاّ عبداللَّه در جواب گفت که جواب این سؤال را بعد از زمانى به شما عرضه خواهم داشت.
بعد از مدتی آخوند ملا عبداللَّه فاضل تونی به بازدید شاه عباس صفوی رفت، پس از گفت و گوهایی و تعارفات، پادشاه صفوی به ملاّ عبداللَّه گفت که چیزى از من خواهش کن! آخوند گفت: من مطلبى ندارم. سلطان در این باب اصرار کرد! آخوند گفت اکنون که شما اصرار دارید، مرا یک حاجت است و آن این است که که من سوار شوم و شما در پیش روى من پیاده در میدان شاه حرکت کنید! سلطان گفت که: سبب این کار چیست؟ فاضل تونی در جواب گفت: جواب آن را بعد از مدتی خواهید فهمید.. از آن جایى که سلاطین صفویه در احترام علماى اعلام همیشه کوشا بودند، این کار را قبول کرد و آخوند ملاّ عبداللَّه سوار شد و شاه عباس در پیش روى او پیاده آمد و قدرى راه رفتند و همه اهل شهر دیدند. سپس مرحوم فاضل تونی خداحافظی کرد و به مدرسه بازگشت.
بعد از چند وقتى سلطان صفوی بار دیگر به دیدن آخوند ملاّ عبداللَّه تونی آمد و مشاهده کرد مدرسه آخوند مملو از جماعت طلاّب و علاقه‏مندان به کسب علم است. پس از آخوند تونی سوال کرد که قبلاً مدرسه شما از طلاب خالى بود، اکنون مدرسه مملو از طلبه گردیده!؟ مرحوم تونی گفت: علت این امر مربوط می‏شود به آن روز که از شما خواهش کردم که شما پیاده و من سواره بین مردم برویم.
مردم در ابتدا فضیلت علم و عالم را نمی‏دانستند و در مدرسه علمیه من کسى جمع نمی‏شد و در آن زمان که من سوار بر اسب شدم و شما پیاده در جلو راه رفتید مردم دانستند که بحسب دنیا علم آن قدر و مقدار را داراست که پادشاه صفوی پیاده در پیش روى عالم راه مى‏رود، و به خاطر عزت دنیا و طلب جاه و جلال مال دنیا هم که شده، در مدرسه جمع شده و مشغول تحصیل مى‏باشند. البته وقتی بعضى از مراتب علم را طى نمایند، نیت ایشان خالص خواهد شد و نیت قربتى که مقصود اصلى در علم و جمیع عبادات است حاصل خواهد گردید. همانطور که در روایات آمده است: "علم را بیاموزید گرچه برای غیر خدا باشد، زیرا علم شما را به طرف خدا می‏کشاند."
وفات
سرانجام مرحوم آیت الله فاضل تونی این عالم عامل در شانزدهم ربیع الاول سال 1071 هجری قمری در راه سفر به عتبات عالیات بر اثر بیماری در کرمانشاه از دنیا رفت و در همانجا به خاک سپرده شد.
مقبره وی در سال های اخیر در کنار پل کهنه کرمانشاه، مشرف بر رودخانه قره سو ساخته شده است. «ملا عبدالله بن محمد تونی بشروی» از علما و فقهای دوره صفویه بود و در مشهد مقدس ساکن و به تدریس و ترویج اشتغال داشت. وی در اواخر عمر به قصد زیارت ائمه عراق از خراسان حرکت کرد و در روز شانزدهم ربیع الاول سال 1071 ه.ق در کرمانشاه دار فانی را وداع گفت. شیخ علی خان زنگنه حاکم کرمانشاه نزدیک پل کهنه، وی را دفن و بر مزار او بقعه ای بنا کرد این بنا در زمان نامشخصی به کلی تخریب شده بود و در سال های اخیر مقبره جدید در این محل احداث شد.


منبع : ترجمه روضات الجنات، محمدباقر ساعدی، تهران، کتاب‏فروشی اسلامیه. قصص العلماء، محمد تنکابنی، تهران، کتابفروشی علمیه . ریحانةالادب، محمدعلی مدرس، تهران، چاپخانه شفق. ریاض العلماء، عبدالله افندی، مشهد، آستان قدس . نویسنده: سید محمد ناظم زاده قمی


برچسب ها: فاضل تونی ، آیت الله ملاعبدالله فاضل تونی ، زندگینامه مشاهیر ، زاهدان و پارسایان ،
دنبالک ها: زندگینامه مشاهیر ایرانی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 21 شهریور 1391 02:55 ب.ظ

 
یکشنبه 4 تیر 1396 10:57 ق.ظ
Loving the info on this internet site, you have done outstanding job on the
posts.
جمعه 2 تیر 1396 07:35 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب اصل آیا واقعا
نشستن خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع
موفق به من مؤمن اما تنها برای while.
من این مشکل خود را با فراز در منطق و
یک خواهد را خوب به پر کسانی که شکاف.
که شما در واقع که می توانید انجام من را بدون شک بود مجذوب.
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 05:10 ق.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه
کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما در واقع قادر
به من مؤمن اما فقط برای while.
من این مشکل خود را با فراز در
منطق و یک خواهد را سادگی به کمک پر همه کسانی شکاف.
اگر شما که می توانید انجام من را بدون شک بود مجذوب.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:26 ب.ظ
This design is spectacular! You certainly know how to keep a reader
amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start
my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say,
and more than that, how you presented it. Too cool!
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 09:05 ب.ظ
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any
tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while
but I never seem to get there! Cheers
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:44 ب.ظ
Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes
and actual effort to make a good article… but
what can I say… I put things off a lot and don't manage to
get nearly anything done.
پنجشنبه 24 فروردین 1396 04:25 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting!
I definitely enjoyed reading it, you can be a great author.

I will remember to bookmark your blog and will eventually come back very
soon. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice
day!
جمعه 11 فروردین 1396 05:16 ب.ظ
Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established
blog. Is it tough to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things
out pretty fast. I'm thinking about creating my own but I'm
not sure where to begin. Do you have any points
or suggestions? Cheers
جمعه 11 فروردین 1396 03:44 ب.ظ
Hello, I enjoy reading all of your article.
I like to write a little comment to support you.
یکشنبه 14 دی 1393 11:33 ق.ظ
دمتون گرم
عالی
چهارشنبه 14 اسفند 1392 03:54 ب.ظ
سلام با تبادل لینک موافقی؟
اگه موافقی خبرم کن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر